Anasayfa / Genel / En İyi Varis Tedavi Yöntemi Hangisidir?

En İyi Varis Tedavi Yöntemi Hangisidir?

Varisin daha önceleri sadece cerrahi ağırlıklı olan tedavi şekilleri bugün teknolojinin de katılımıyla çeşitlenmiş ve hergün yeni tedavi yöntemleri de bunlara eklenmektedir. Bu tedavilerdeki temel mantık hastalıklı damarın ortadan kaldırılması, işlevine son verilmesi veya diğer bir tabirle kurutulmasıdır. Lazer tedavisi bunu lazer enerjisiyle, radyofrekans tedavisi radyo dalgalarıyla, köpük tedavisi kimyasal yolla, buhar tedavisi buhar ısısıyla, yapıştırma tedavisi ise biyolojik zamk maddesiyle yapmaktadır. Sonuçta hangi yöntemle olursa olsun, iptal edilen hastalıklı damar, zaman içerisinde vücudun koruma sistemleri tarafından temizlenmekte, zararsız hale gelmekte, yok olmaktadır.

Tedaviler arasında uygulama yöntemi, yeri ve şekli açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bazen tek başına bir tedavi yöntemi yetebilirken bazen de yöntemler kombine edilebilmektedir.

Tedavi şekillerinin dışında önemli olan bir diğer konu da varis hastalarının, hastalıklarının birbirinin aynı olmadığıdır. Her hastada toplardamar yetersizliğinin yeri, düzeyi farklı olabilir. Hastaların bazısında derinde yetersizlik olmayabilir. Bazı hastalar daha önce damar tıkanıklığı yaşamış olabilir. Daha burada sayamayacağımız kadar çok kombinasyonun bir arada görülmesi söz konusudur.

O nedenle en iyi varis tedavisi diye bir kavram yoktur. Daha ziyade kişinin hastalığına en uygun olan tedavi seçenekleri vardır ve bunun tesbiti tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi halde kalıcı, köklü tedavi yerine , geçici ve sadece şu anki şikayetlere yönelik tedavilerle zaman kaybedilmektedir. Bu durumdaki hastalar maalesef yıllar sonra kronik toplardamar yetersizliği ve bacaklarında varis yaralarıyla bize başvurmaktadırlar.

Bilginin yaygınlaşması ve kolay ulaşılabilirliği ile birlikte artık hastalarımız tedavi şeklini talep eder hale gelmektedir. ‘Ben köpük tedavisi istiyorum’, ‘Ben lazer tedavisi istiyorum’ diye başvurular olmaktadır. Bizler tabi ki bu talepleri de dikkate almaktayız ama daha öncelikli olarak hastaya en uygun tedaviyi, onun hastalığını kalıcı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırıcak tedaviyi hastamıza sunmaktayız.Özetle;

“En iyi tedavi kişiye en uygun tedavidir”.

About admin

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*