Anasayfa / Genel / Hamilelik ve Varis

Hamilelik ve Varis

Hamilelik döneminde artan progesteron hormonunun damarlar üzerindeki gevşetici etkisi, vücut kan kitlesinin artması, büyüyen bebeğin karın içindeki en büyük toplardamar olan vena kavaya baskısı, annede kabızlığa karşı eğilim , hareketsizliğin artması gibi nedenlerle varislerin ortaya çıkması veya mevcut varislerin artması sözkonusu olur. Varisli damarların ağırlıklı olarak ilk trimesterda (ilk üç ay) daha yoğun ortaya çıkması varis gelişiminde hormonal etkilerin öncelikli olduğuna işaret eder. Aşırı kilolu kadınlar, birden fazla bebek taşıyan hamileler ve önceki hamileliğinden varisleri olanlar, varis gelişimi için daha fazla riske sahiptir. Ayrıca genital varisler de hamilelik döneminde yoğun olarak görülür. Büyüyen rahimin karın içindeki toplardamara baskı yapması aşağıdan yukarıya doğru normalde olan toplardamar kan akımının önünde engel oluşturur. Bunun neticesinde bacaklara doğru yönelen akım damarların genişlemesine katkıda bulunur.

Bana tedavi için başvuran kadınların varis öyküsündeki en önemli bulgulardan biri hamileliklerden sonra varislerinin arttığıdır.

Doğumdan sonraki erken dönemlerde varisler azalmaya ve 3 aya kadar hamilelikte ortaya çıkan kılcallar yok olmaya başlar. Bu dönemden sonra kalan varisler için tedavi gerekmektedir.

Hamilelik ayrıca derin ven trombozu (dvt) gelişimi için de risk oluşturmaktadır ve riskli hastalar bazen düşük molekül ağırlıklı kan sulandırıcı iğnelerle koruma altına alınabilir. Dvt geliştiği taktirde de aynı şekilde kan sulandırıcı iğnelerle ve varis çorapları ile tedavi edilir. DVT nin anne hayatı için oluşturduğu hayati riskler, dolaylı olarak bebek için de risk oluşturmaktadır. Özellikle venöz yetersizliği de bulunan hamilelerin kadın doğum uzmanı ile birlikte kalp damar cerrahı tarafından da takip edilmesi önemlidir.

Hamile ve venöz yetersizlikli hastalar özellikle bebek büyümeye başladıktan itibaren hamile varis çorapları ile bacakta kan göllenmesinin önüne geçmeli, egzersiz yapmalı,tuz alımını azaltmalı, aşırı kilo alımının ve kabızlığın önüne geçmeli, uzun süre ayakta kalmaktan veya oturmaktan kaçınmalı ve ara ara ayaklarının altına yastık koyarak dinlenmeli, karındaki büyük damara baskının azalması için özellikle sol tarafına doğru yatmayı tercih etmelidir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE VARİS TEDAVİSİ YAPILIR MI?
Hamilelik döneminde varis için girişimsel bir tedavi veya ilaç tedavisi uygulanmaz. Uygulanacak tek tedavi varis çorabı ile hastalığın ilerlemesini önlemek ve koruyucu önerilere dikkat etmektir. Tedavi için doğumdan sonraki dönem beklenmelidir. Bunun bir sebebi varislerin bir kısmının hamilelikten sonra kaybolabileceği, diğer sebebi de hastalığın koruma önlemleri ile anne ve bebeğin hayatını riske atacak bir duruma neden olmaması ve yapılacak girişimlerle anneye ve bebeğe ek bir stres yaşatmaya gerek olmamasıdır.

HAMİLELİKTE VE SÜT VERME DÖNEMİNDE KÖPÜK (SKLEROTERAPİ) TEDAVİSİ OLUR MU?

Hamilelik döneminde skleroterapi- köpük tedavisi olmayacağı konusunda doktorlar arasında bir görüş birliği bulunmaktadır. Süt verme döneminde skleroterapi uygulanması ile ilgili iki görüş vardır. Bunlardan birinci görüşe göre ; bu tedavinin acil olmadığı, süt verme döneminin bitmesinin beklenebileceği, tedavide kullanılan ilacın bebeğe olan zararları hakkında yeterli çalışmaların olmadığı ve bu sebeple bu dönemde tedavi yapılmaması gerektiğidir. İkinci görüşte olan doktorlar ise ilacın yarılanma ömrü olan 4-6 saat sonra bebeğin emzirilebileceğini söylerler ve tedavi uygularlar. Skleroterapi için kullandığımız polidokonal isimli ilacın gerek hamilelik gerekse emzirme döneminde bebeğe olan zararları ile ilgili herhangi bir bulgu olmamakla birlikte , etkisinin bilinmemesi nedeniyle ben de gebelik ve emzirme döneminde skleroterapi uygulamamaktayım.

About admin

14 comments

 1. Leyla leyla@hotmail.com

  Hocam merhaba
  Henuz 5aylik hamileyim ancak bacagimdaki damarlar fazla belirginlesti benden cok esim tedirgin agrilarim artmaya basladi napmaliyim

  • Doktorunuzla görüşerek bir doppler ultrason yaptırın. Eğer damarlarınızda bir tıkanma söz konusu değilse hamilelik süresince varis çorabı kullanmanız önemli. Emzirme döneminiz sona erdikten sonra ise bize başvurarak tedavi olabilirsiniz. Muayenemiz ücretsizdir.

 2. Piriler@hotmail.com

  Hocam hafif belirgin damarlarim var gebelikten oncemi sonrami yaptirmaliyim

  • Önce olursa daha avantajlı olur, aksi taktirde gebelik ardından daha da artış gösterebilir. Ücretsiz muayene için 0542 621 08 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba.bacaklarda oluşan varis amelyatindan ne kadar sure sonra gebe kala bilirim?

 4. Merhaba, geçen sene her 2 bacaktan da varis ameliyatı oldum. Kramplar ağrılar azaldı fakat daha çok kilcar damarlarım oldugu için bu sene de köpük tedavisi yapalım dedi doktorum 3 seans yaptırdım 15 günde bir yapılıyor ama şuan beklenmedik bir durumla karsi karşıyayım gebelik şüphesi var buna ragmen randevu alip devam etmelimiyim yoksa emin oluncaya kadar beklemelimiyim bilemedim sizde yaptırmam sakıncalımıdır? Ne olur cevap lütfen

 5. hocam hamileyim ve varisim başladi şimdi mi tedavi olmaya başlayım yoksa doğumden sonra mi?

  • Hamilelikte artan varisler Doğum sonrası ilk üç ayda kaybolabilir, bu süreyi beklemekte fayda var, geçmiş olsun

 6. Merhaba bende ikinci gebeliğim deyim bacagımdaki varisler vulva da da çıkmaya başladı ne yapmalıyım normal doğuma engel olur mu?

 7. merhaba hocam 3 ay önce doğum yaptım şuanda kızıma anne sütü veriyorum varis tedavisi olabilirmiyim ?

  • emzirme döneminde köpük tedavisi uygun değil, ücretsiz muayene randevusu alırsanız değerlendirebiliriz 0 212 572 66 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*