Anasayfa / Genel / Genital (Vajinal) Bölge Varisleri

Genital (Vajinal) Bölge Varisleri

Hanımlarda doğum sayısı ile de ilişkili olarak genital bölge varisleri görülebilir. Çoğu zaman nedeni anlaşılamayan künt karın ağrısı, adetlerle veya cinsel ilişki ile birlikte ortaya çıkan ağrı ve kasık , genital organlar (vulva-vajina) üzerinde genişlemiş toplardamarların görülmesi ile ortaya koyulur.

Ülkemizde çoğu hanım maalesef bu yakınmalarını doktoruna dahi söylememekte, bu nedenle hastalık çok ilerlemiş halde karşımıza çıkmakta, hasta yıllarca karın ağrısı, adet sancısı veya ağrılı cinsel ilişki şikayetleri ile yaşamaktadır.

Bu hastalarda aynı zamanda bacak varislerinin de birlikte bulunma olasılığı yüksektir.

Hastalığın sebebi çoğu zaman karın içi toplardamarlarda (çoğunlukla sol yumurtalık veni) kapakçık yetersizliği veya damar tıkanma ve daralmaları olabilir.

Hastalığın tanısında birinci seçenek Doppler USG ile karın içi damarlarının değerlendirilmesidir. Bazen ultrason tek başına tanıya yeterli olmaz. O zaman MR ve CT gibi ileri yöntemlere başvurmak gerekebilir.

Tanıda başvurulan bir diğer yöntem toplardamar anjiosu olan Venografi yöntemidir. Bu yöntemle toplardamarların yapısı görülüp aynı anda tedavi etme imkanı da bulunmaktadır.

Tedavide her zaman olduğu gibi ilk öncelik altta yatan sebebi tedavi etmek, ondan sonra da hastalığın etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle ilk önce hastanın yetersizlikli damarı embolizasyon denilen tıkama yöntemi ile kapatılmalı, daha sonra da vajina-vulva-kasık bölgesinde görülen damarlar köpük-skleroterapi yöntemi ile kurutulmalıdır.

About admin

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*