Anasayfa / Genel / Sülükle Varis Tedavisi Olur mu?

Sülükle Varis Tedavisi Olur mu?

Sülük kan emerek yaşayan bir parazitdir. Bu işini yaparken dişleri ile cilde tutunur ve deler. Tutunduğu bölgede kan emer ve bu arada ağız salgısı ile vücuda bazı enzimler aktarır. Bu enzimlerin de kanı sulandırıcı bir etkisi olduğu söylenmektedir.

Varis tedavisi için bu parazitin kullanımının varislerin sebebine ve varisli damarın ortadan kaldırılmasına bir katkısı olacağı görülmemektedir. Yapılan işlem; varisli damardan enjektörle kan çekilerek aynı damarın içine kan sulandırıcı ilaç enjekte edilme işlemine benzemekte, damarın kurutulmasına ya da temeldeki kapakçık bozukluğuna bir katkısının olması mümkün olmamaktadır. Öncelikle şunu iyi anlamak lazımdır ki, varis bir hastalık değil, venöz yetersizlik hastalığının bir sonucudur. Yani sadece görünür varislere müdahale etmek hastalığı tedavi etmeye yetmez. Biz doktorlar bazen hastalarımızın varisli damarının içine köpük-ilaç vererek varisli damarı kuruturuz, ortadan kalkmasını sağlarız. Bunun yeterli olup olmadığı kalp damar cerrahi uzman muayenesi ve gerekirse yapılacak dopler ultrason ile belirlenir.Gereken hallerde derindeki, kapakçık yetersizliği bulunan damara da lazer, radyofrekans gibi işlemler uygularız veya mikrocerrahi girişimler yaparız.

Hastalarımızda bazen bu tedavilerin birkaçını kombine bir şekilde kullanırız. Tek bir tedavi şeklini tüm varis hastalarına uygulamayız, çünkü bu hastalık standart bir hastalık değildir, herkeste aynı şekilde görülmez. Kaldı ki Sülükle yapıldığı iddia edilen uygulamaların hiçbirisi yapılan bu damar kurutulması işleminin karşılığı değildir. Bazı hastalarımıza pıhtı eritici ilaçlar kullanırız ama bunlar damar içinde pıhtı oturmuş , tromboz olmuş hastalardır. Onlarda da steril ve bilimsel yöntemlerle hazırlanmış olan ilaçlar yeterli etkinliği gösterebilmektedir.Bu nedenle hastanın vakit ve para kaybı dışında bu parazitleriden bazı mikroorganizmaların (Aeromonas, Plasmodium türleri), mikropların bulaşması vasıtasıyla enfeksiyonla da karşılaşması sözkonusu olabilmektedir.

Sülükle varisi tedavi ettiklerini iddia edenlerin bu işlemin varise faydalarına ilişkin sıraladıkları şu şekildedir;

– Ağrı kesici
– Kan pıhtısını eritici
– Yeni pıhtı oluşumunu önleyici
– Stres giderici
– Bağışıklık sistemi güçlendirici
– Kas gevşetici
– Mikrop öldürücü

Dikkat ederseniz yukarıda yazanların hiçbirisi varisin ve altındaki sebep olan toplardamar kapakçık yetersizliğinin tedavisi değildir. Hastanın şikayetlerinde belki birkaç günlük bir azalma olabilir ama hastalığını tedavi etmez. Daha önce bu yönteme başvurmuş ve sıkıntılar yaşayarak tedavi için gelen hastalarımız bunun örneğini oluşturmaktadırlar.

About admin

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*