randevu al tedavi 端cretleri

VARİS ÇORABI NEDİR , NASIL KULLANILIR ?

Varis hastalarının , doktora başvurduklarında en çok karşılaştığı iki tedavi aracı varis çorabı ve varis ilacıdır. Aslında bunlar tedavi edici amaçlı değil,  şikayetlerin önlenmesine ve hastayı rahatlatmaya yönelik geçici tedbirlerdir. Çoğunlukla hastalar varis çorabı ve ilacını alır, ilacı bir süre kullanır ve bırakır, çorabı da bir kaç kez giyer ve giyme zorluğuna katlanamadığı için onu da çekmecesine kaldırır.

Varis çorapları ile en çok şikayet edilen konuların başında kullanım zorlukları gelir. Burada önemli bir hata , ölçüm yapılmadan veya yanlış ölçüm yapılarak çorabın verilmesi, bir diğer hata da hasta tarafından yanlış kullanılmasıdır.

Peki varis çorabı veya tıpta bizim söylediğimiz şekliyle kompresyon çorabı nedir? Bunlar sadece bacağı sıkan dar çoraplar mıdır? Onun yerine dar kilotlu çorap da giysek aynı işe yarar mı? Veya bir diğer çok sorulan soru; doktorlar dar çorap giydiriyor ama dar kıyafetlerin variste iyi gelmediğini söylüyorlar, neden?

Önce şunu belirtmekte fayda vardır ki varis çorapları alelade dar çoraplar değildir. Bu çoraplar basıncı bileklerden baldıra doğru giderek azalan, kademeli basınca sahip özel çoraplardır. Kaliteli bir çorap, doğru kullanıldığı taktirde en az 6 ay boyunca bu kademeli basınç etkisini düzgün bir şekilde göstermelidir.

Aşağıdan yukarıya kademeli basınç olması, adeta bacağı yukarı doğru sağar gibi, masaj etkisi yaparak , toplardamar yetersizliği veya lenfödemi olan hastalardaki alt tarafta biriken kan göllenmesinin, ödemin azalmasına, dolaylı olarak da bu kan gölllenmesinden oluşan ağrı, şişlik, kaşıntı , kramplar gibi şikayetlerin azalmasına neden olur.

Toplardamar kanının aşağıdan yukarıya , kalbe doğru taşınmasında en önemli işlevi ayak, bacak bölgesi kaslarının kasılması ile oluşan pompa yapar. Özellikle uzun saatler ayakta veya oturarak çalışanlarda, yaşlılarda, spor yapmayanlarda, obezlerde bu kaslar tembelleşerek bu işlevi yeterince yapamazlar. İşte o zaman varis çorabı, bu kas pompasının işlevine destek için gereklidir. Spor yaparak bacak kaslarının çalıştırılması, çoraba duyulan ihtiyacı azaltacaktır.

VARİS ÇORABI NEDEN KULLANILIR?

Varis Çorabını biz iki şekilde kullanmaktayız. Birincisi şikayet ve komplikasyonlardan  korunma ve takip amacıyla. Bu durumlarda ya geçici bir kullanım olabilir ya da kronikleşmiş hastalarda, derin ven trombozu sonrası komplikasyonlarda olduğu gibi daha uzun süreli kullanımlar olabilir. Korunma amacıyla kullanıma diğer örnekler olarak, bazı operasyonlar öncesi antiembolik çorap (çok düşük basınçlı varis çorabı) ve uzun uçak ve otobüs yolculuklarındaki geçici kullanımları da söyleyebiliriz.

Buradaki kullanım amacı, hareketsizlik döneminde, özellikle yaşlı, venöz yetersizlikli, özellikli cerrahi işleme maruz kalacak kişilerde, toplardamarda pıhtılaşma oluşarak bunun hayati organlara atması yani pulmoner emboli riskini azaltmaktır.

Varis Çorabını ikinci kullanım sebebimiz, tamamiyle tedaviye destek amaçlıdır. Bu tür durumlarda , venöz yetersizlik ve varislere yönelik cerrahi, köpük skleroterapi, lazer (EVLA), radyofrekans (EVRF), yapıştırma gibi işlemler sonrasında; varisli damara uygulanan tedavi edici işlemin faydasının ortaya çıkabilmesi için gereken kompresyon (baskı) amacıyladır. Cerrahi dışındaki, yeni nesil ameliyatsız varis tedavileri dediğimiz uygulamalarda artık varis çorabı kullanım süreleri de giderek düşmüş durumdadır.

Biz uygulamalarımızda; ana safen damarındaki venöz yetersizliğe yönelik Ultrason eşliğinde köpük skleroterapi işleminde 6 hafta, yüzeyel varislere köpük skleroterapi yapıldığında 2 hafta, yapıştırma, evla ve evrf uygulamasında 2 hafta daha varis çorabı önermekteyiz.

VARİS ÇORABI BAKIMI VE KULLANIMI

Doktorunuz size varis çorabı yazdığında, kullanım basıncı yani Clas seviyesi ve çorabın bacağınızdaki seviyesini, yani diz altı, üstü , kasık boyu vs. gibi özelliklerini yazacaktır. Bunun dışındaki özellikleri, markası, kumaşı vs. sizin beğeninize göre seçilebilir.

Hasta bu reçeteyle birlikte medikal ürünler mağazasına gittiğinde, bilek, diz altı, topuk-diz mesafesi vs gibi ölçüler alınarak hastaya en uygun varis çorabının verilmesi çok önemlidir.

Temel olarak 4 Clas vardır:

Clas 1: 18-21 mmHg basınçta, hafif basınç

Clas 2 : 23-32 mmHg basınçta, orta basınç

Clas 3 : 34-46 mmHg basınçta, yüksek basınç

Clas 4 : 48-54 mmHg basınçta, çok yüksek basınç

Varis çorabını doğru ölçüyle almak yanında doğru yöntemle giymek de önemlidir. Daha yataktan kalkmadan , bacaklar sarkıtılmadan önce giyilmesi daha faydalıdır. Eğer banyo yapılacaksa, banyodan sonra 15 dakika kadar ayakları, göğüs seviyesinin üzerinde dinlendirdikten sonra da giyilebilir. Giyilmesi için yapılmış olan bazı aparatlar, kullanım kolaylığı sunarlar.

Uzun kullanım için, ılık su ile ve sabunun köpüğü ile her gün yıkanmalı ve düz bir zeminde, sarkma olmadan kurutulmalıdır.

VARİS ÇORABI HANGİ HALLERDE KULLANILMAZ

1- Kalp yetersizliği olanlar

2- İleri atardamar hastalığı olanlar

3- Bacağında akıntılı cilt hastalığı olanlar

4- Nöropati (duyu kusuru, hissizlik) olanlar (Çoğunlukla Diabet hastalığında görülür)

5- Çorap malzemesine karşı allerjisi olanlar

VARİS ÇORABI NEDİR , NASIL KULLANILIR ? için 44 yorum yapılmış


gamze

hocam ben 3 aydır varis çorabı kullanıyorum ama bi faydası olur mu varislerim için ?

Orhan COŞKUN

Varis çorabı tedavi edici değil koruyucudur. Ücretsiz muayene için buyurun: 0(212) 572 72 66

ezgi

hocam varislerim var çorap kullansam geçer mi ?

Orhan COŞKUN

varis çorabı tedavi için değildir, şikayetleri düzeltmek içindir.

murat

hocam varis çorabı varislerin geçmesini sağlar mı ?

Orhan COŞKUN

hayır. Varis çorabı hastalığın ilerlemesini ve şikayetleri önleyen geçici bir önlemdir.

nuri

hocam varislerim var çorap giysem düzelir mi ?

Orhan COŞKUN

Varis çorabı tedavi değil, korunma içindir, mevcut varislerinizi tedavi etmez. Ücretsiz muayene randevusu alarak gelirseniz , tedavi için değerlendirebiliriz: 0(212) 572 72 66, Bakırköy

halime

hocam hamilelikte varis çorabı kullanılabilir mi

Orhan COŞKUN

Kullanılabilir. Özellikle varis gelişimi ihtimali varsa kullanmanızda fayda var.

esin

hocam varislerim var varis çorabı giysem faydası olur mu .

Orhan COŞKUN

sadece rahatsızlığınızı azaltır, kalıcı bir çözüm sağlamaz, tedavi için ücretsiz muayene randevusu alırsanız, değerlendirebiliriz: 0(212)572 72 66

durdane

hocam varis den dolayı bacaklarım da şişkinlik var varis çorabı giyersem faydası

Orhan COŞKUN

varisten kaynaklanan şişme, ağrı gibi şikayetler için varis çorabı fayda sağlar. Ancak bunun kalıcı bir tedavi olmadığını bilmeniz gereklidir. Kalıcı bir tedavi için varislerin altta yatan sebebini, toplardamar yetmezliği vs, varsa tesbit etmek ve tedavi etmek gerekir. Ücretsiz muayene için randevu alırsanız değerlendirebiliriz. Geçmiş olsun: 0(212)572 72 66

bülent

hocam varis çorabını ne sıklıklar la kullanmam gerekiyor.

Orhan COŞKUN

varis çorabının verilme sebebine bağlıdır, kullanım süresi.Bu durumda sürekli kullanım gerekir. Çorapların ömrü 6 aydır. 6 ay sonra basınçları değişeceği için çorabın yenilenmesi gerekir. Çoraplar şikayetleri kontrol için kullanılır, tedavi edici değildir.

ahmet hasan

hocam varislerim var varis çorabı giyersem etkiler mi iyileşmemi ?

Orhan COŞKUN

Çorapların iyileşmeye katkısı yok, ilerlemesini yavaşlatabilir. Tedavi olmanızı tavsiye ederim.Ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz: 0(212)572 72 66, Bakırköy

ayla

hocam merhaba 24 yaşındayım bacağımda çok fazla bi varis yok. işlem görmeden sadece varis çorabı giysem görüntüde bi değişiklik olur mu?

Orhan COŞKUN

varis çorabı önler ama tedavi etmez, http://www.orhancoskun.com ‘da varisten korunma yolları yazısını okuyabilirsiniz. geçmiş olsun

zuhal

her iki ayağım kırıldı bunun üzerine uzun bir zaman önce alçıya alındı birkaç gün önce de alçıdan çıkarıldı ayağım da morluklar ve şişkinlikler vardı varis çorabı kullanıyorum bir yararı olur mu

Orhan COŞKUN

faydalı olabilir, çok ciddi şişlik ve sertlik varsa doktorunuzla görüşün muhakkak, geçmiş olsun

Melis

Hocam varislerim için çorap önerdiler ama çok sıktığı için kullanamıyorum önerebileceğiniz başka birşey varmı acaba şimdiden teşekkürler

Orhan COŞKUN

Tedavi olmanızı öneriririm, ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz. Çorap tedavi amaçlı değildir

deniz

orhan bey merhaba bende varis var çorap giysem ilerlemesini engeller mi ?

Orhan COŞKUN

Varislerinizin düzeyine bağlı. Çoraplar şikayetlerin oluşmasını önlemek ve hastalığın seyrini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

Yeliz

Hocam merhaba 1 ay önce varis amelıyatı oldum,
Varıs corabi giyiyorum ama tek bacagimdan ameliyat oldum corap glyerken ikisini birden mi giymem gerekli.ayrica kontrole bir kez gittim dobler bile istemedi.endiseliyim..ne yapmam gerekli.

Orhan COŞKUN

ameliyat olduğunuz tarafa giymeniz yeterli çorabı.Eski şikayetleriniz tekrarlamazsa tedavi olmuş olduğunuzu anlayabilirsiniz

Hatice

hocam hamileyken varis çorabı giyilir mi. zararı var mı

Orhan COŞKUN

Hamileyken varis çorabı giyilebilir.

Ercan

Mrb hocam ben size ultrason sonuçlarımi göstersem bana açıklamasını yapar mısınız

Orhan COŞKUN

0542 621 0888 nolu telefona whatsApp dan atın değerlendirelim. Geçmiş olsun

Onur

Hocam kılcal varislerim var. bunlar için de varis çorabı kullanılır mı

Orhan COŞKUN

tedavisine faydası olmaz, buyurun gelin tedavi edelim. ücretsiz muayene randevusu için: 0212 572 72 66, geçmiş olsun

yeşim

orhan bey varis çorabı varislerin yok olmasını sağlar mı ?

Orhan COŞKUN

hayır, şikayetlere iyi gelir.

Ayşe duman

Hocam varis çorabıyla yürüyüş yapabiliyormuyum

Orhan COŞKUN

Yürüyüş sırasında giymeniz gerekmiyor ama halihazırda köpük tedavisi gibi bir tedavi görüyorsanız ve doktorunuz sürekli giymenizi istediyse, yürüyüş veya diğer sporlar sırasında sırasında varis çorabı giymenizde sakınca yok.

Yılmaz

Hocam slm varis için çorap aldım ama bu çorap ayak parmaklarımda ki nasırlara baskı yapıyor buda çok ağrı yapıyor ayak parmaklarım dışarı çıkacak şekilde çorabın uç kısımlarından kessem bu şekilde kullana bilirmiyim selamlar

Orhan COŞKUN

kullanabilirsiniz, geçmiş olsun

Anonim

Benim sadece bir ayağımda variz var iki ayağımada variz corabı giymek zorundayım

Orhan COŞKUN

Tek tarafa giymek yeterli.Ücretsiz muayene randevusu alırsanız tedavi için değerlendirebilirim. 0212 572 72 65, geçmiş olsun

Anonim

Hocam benim ayağımda pıhtı atmış ve doktor bana varis çorabı verdi etkili olur mu

Orhan COŞKUN

Düzenli kullanırsanız etkili olacaktır. Geçmiş olsun.

Biz Sizi Arayalım