Anasayfa / Genel / Varis Kanaması Neden Olur?

Varis Kanaması Neden Olur?

Varis hastalığının temelinde toplardamar kapakçıklarındaki yetersizlik hastalığı vardır. Toplardamarlar kirli kanı kalbe doğru taşırken, kanın geriye düşmesini önlemek için bu damarlarda tek yönde açılan (check-valv) zar şeklinde kapakçıklar vardır. Bacak kas pompasının da etkisiyle kirli kan temizlenmek için yukarıya giderken, bu kapaklar sayesinde geriye düşmez. Kapaklarda yetersizlik olduğunda ise aşağıdan yukarıya giden kanın bir kısmı geriye düşer. Bu olaya reflü, hastalığa da venöz yetersizlik denir. Geriye kaçan kan toplardamarlar içindeki basıncın artmasına ve küçük damarların kanla dolarak genişleyip, kıvrıntılı bir hal almasına, varisleşmesine neden olur. Yetersizlik 4 derecede değerlendirir ve 4. derece en ileri formdur. Başlangıçta hafif varisler görülürken ve hastanın şikayetleri çok belirgin değilken, giderek bacaklarda şişmeler, kramplar, yorgunluk hissi, kaşıntı ve yanmalar oluşmaya başlar. Hastalık daha da ilerledikçe bacak cildinde renklenme, sertleşme, ödemle kendini gösteren lipodermoskleroz hastalığı ve daha sonra da varis yaraları oluşmaya başlar. Bunlar artık tedavisiz kalmış varis hastalığının komplikasyonlarıdır ve hastalık en ileri evreye ulaşmış demektir.

Tedavi olmamış varisin diğer komplikasyonları yüzeyel (yüzeyel tromboflebit) ve derin toplardamarlar içinde pıhtı (derin ven trombozu) oluşması ve bu pıhtıların yerinden oynayarak kalp, akciğer gibi organlara giderek hayatı tehdit edecek komplikasyonlara neden olması ve varis kanamaları oluşmasıdır.

Toplardamar yetersizliğinin ilerlemesi ile ortaya çıkan cilt altı varislerde basıncın yükselmesi ile, ciltte giderek incelme ortaya çıkar. Bu incelme bazen o kadar ilerler ki, varisler cildin üzerine pörtlemiş gibi görünür ve patlamaya hazır hale gelmiştir, adeta cilt dokusu yok olmuştur. İşte bu varisler patlamaya, kanamaya adaydırlar. Kendiliğinden veya kaşıma ile , bir yere çarpma ile bu varislerde dışarı doğru kanamalar meydana gelir. Bunlar nadiren kan nakli gerektirecek düzeye gelirler, genellikle hafif bir baskı ile 3-5 dakika içinde dururlar. Ancak tedavi edilmezse daha sonra tekrarlama ihtimali yüksektir. Hastanın uyurken böyle bir olayla karşılaşması, hastanın göreceği zararı arttırabilir.

Hasta kan sulandırıcı ilaçlar da kullanıyorsa kanama eğilimini arttırmış, kolaylaştırmış olur.

Bazen de cilt içindeki kılcallarda çatlamalar meydana gelebilir. Genellikle sıcak havada, sıcak suyla temas sonrası, hafif travmalarda veya kan sulandırıcı ilaç kullanımı sonrası olabilir. Bunlar cild içine olduğu için daha masumdur ve bir miktar morluk ve dokunmakla ağrı yapabilir. Kendiliğinden düzelebilir. Bu hastaların da kılcal varislerini tedavi ettirmek için doktora başvurmaları gereklidir.

Varis kanamalarının diğer bir şekli, varisleri için sülük uygulatan kişilerde görülür. Sülük varisli damarın olduğu yerde cilde yapışarak varisli damarın içindeki kanı emer ve o bölgede kan sulandırıcı enzimleri vücuda bırakarak işlem sonrası kanamanın devam etmesine neden olur. Bazen ciddi kanamalar oluşabilir. Hastalar yanlış şekilde kirli kanın boşaldığını ve varislerinin tedavi olduğunu zanneder ama bir süre sonra varislerinin tekrar kanla dolu olarak geri geldiğini gördüğünde yanıldıklarının farkına varır. Varisler ortadan kaldırılmadığı için bu gerçek bir tedavi değildir.

Varis Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Varis kanamaları, tedavi edilmemiş veya tedavide geç kalınmış olan varis hastalığının işaretidir. Varis hastalığının nadir acil hallerinden biridir. Bazen hasta bunu farketmeyebilir, kendiliğinden kanama gelişebilir ve hasta farkedinceye kadar ciddi oranda kan kaybına yol açabilir. Toplardamar içindeki basınç çok yüksek olduğu için bu kanamalar fışkırır tarzda olabilir. Bu da atardamar kanaması ile karıştırılmasına neden olabilir. Varis kanamasında nabızla atış olmaz, sürekli bir kan gelişi vardır. Varis kanamasında atardamar kanamasından farklı olarak gelen kan rengi de koyu kırmızıdır, oksijeni az olan kirli kandır. Ancak bazı hastalardın, kirli kan boşalıyor diye kanamaya izin vermeleri doğru değildir. Toplardamarlarda, atardamarların aksine kas dokusu olmadığından bunların büzülerek kanamayı durdurması veya yavaşlaması mümkün olmaz. Farkedildiği anda üzerine temiz bir bez veya peçete ile veya çıplak elle baskı uygulamakla durabilir ama yine de hastanın acil servise başvurarak kanama bölgesine dikiş atılması , diğer kanamaların önüne geçebilir. Ancak en kesin ve doğru tedavi hastanın bir kalp damar cerrahına başvurarak altta yatan varis hastalığı ve venöz yetersizlik hastalığını tedavi ettirmesi gereklidir.

About Orhan COŞKUN

19 comments

 1. Leyla leyla@hotmail.com

  Merhabalar hocam 10 yil once varis ameliyati oldu babam ancak suan ayak bileklerinde yaralar cikmaya basladi irili ufakli varisleri var bu yaralarinda tedavisini yapiyormusunuz bu konuda bize bilgi verirmisiniz?

  • Varislerin ve varis yaralarının tedavisini yapabilmekteyiz. Fakat yaraların altında yeni varisler söz konusu mu değil mi görmemiz gerekir. Doppler ultrason çektikten sonra bunun hakkında bilgi edindikten sonra tedavinize başlayabiliriz. Muayenemiz ücretsizdir 0542 621 08 88 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

 2. Rosepink@hotmail.com

  Merhabalar hocam tuvalette ikinmakta varis yaparmi

  • Varisin bir çeşidi olan hemoroid’e neden olabilir. Ayrıca bacak damarları içinde de basıncı artırarak varis oluşumuna sebep olabilir.

 3. Merhaba Dr. Orhan Bey Bendeki sorun da Derin ven trombozu bu 2009 yılında geçirmiş olduğum iş kazasından sonra oluştu ve sol bacağıma çift yönlü iki adet platin takıldı. Zamanla üzerinde küçük ama kabuk şeklinde yaralar oluşmaya başladı derinin rengi de koyu ve mor bir renktedir. Tedavi olduğum kalp damar uzmanları bunun tek tedavisinin varis çorabı ve ecopirin adlı kan sulandırıcı ilaç olduğunu söylediler. Bende düzenli olarak bunları kullanıyorum ve istirahat halinde ve yatarken ayaklarımı yukarı kaldırıyorum. Şimdiye kadar durum böyleydi taki dün akşam yani 23 Şubat cuma akşamı işten gelip duşa girene kadar üç dört gün önce ayak bileğinde varisli bölgede çıkan yaradan fışkırır tarzda kanama başladı. Bende hemen parmağımla baskı uyguladım ve 112 acil servisi aradım. Ambulans gelene kadarda kanamayı durduramadım. Acil servise gidene kadar tamponla baskı uyguladılar acile gittiğimizde ise kanama durmuştu acilde yarayı temizleyip bandajlı tampon uygulayıp iki saat sonrada taburcu ettiler. Merak ettiğim acaba bu sorunlardan tamamen kurtulabilirmiyim. Ankara’ya yakın bir yerde oturuyorum burada tavsiye edebileceğiniz hastane varmı? Aynı yerden tekrar kanama olurmu? Tek başına yaşadığım için aynı kanamanın gece olmasından endişeleniyorum. Telefon nomuda yazıyorum 05469738522 bana bu konularda en kısa zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim . Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 4. Hocam merhaba 15 yıldır bacaklarımda varis var. Ödem ve yara açılmaya başladı. Bana çare varmıdır acaba ?

 5. Kılcal varislerim sanırım yüzeye çok yakın. Geçenlerde kaşırken kanattım ve çok zor durdu. Tedavimi yaptıracak maddi durumda değilim. Bu tip durumşarda nr yapmalıyım?

  • üniversite hastanelerinde veya devlet hastanelerinin kalp damar cerrahi ünitesine başvurabilirsiniz,
   geçmiş olsun

 6. Hocam varislerim çok yaygınlaştı ne kadar zamanda tedavisini olabilirim

  • Orhan COŞKUN

   Varislerinizin yoğunluğuna göre süre değişir. ,isterseniz ücretsiz muayene randevusu alın, değerlendirelim. 0 212 572 72 66, Bakırköy. Geçmiş olsun

 7. Katater tedavisi uyutularak mu yapılıyor hocam. Çok korkuyorum da. Ana damarda kaçak var dediler.

  • Orhan COŞKUN

   hayır, lokal anestezi ile yapılıyor. ücretsiz muayene randevusu alarak buyurun, değerlendirelim. 0212 572 72 66, Bakırköy. Geçmiş olsun

  • Orhan COŞKUN

   lokal anestezi ile yapılıyor. ücretsiz muayene randevusu alarak buyurun, değerlendirelim. 0212 572 72 66, Bakırköy. Geçmiş olsun

 8. Hocam geçen sene köpük tedavisi gördüm. bir yerde o zaman yara oldu doktor geçer dedi ama geçmedi ve yara büyüdü zaman zaman akıntı oluyor. kontrole gittim doktor geçer dedi ama geçmedi. varis ülserine mi dönüştü acaba

  • genelde skleroterapi sonrası oluşan yaralar kısa sürede geçiyor, enfekte olmuş olabilir, Fitokrem iyi gelebilir

 9. merhaba hocam annemde varis var tek ayakta morlanma var. kaşıma ile kanama oldu şerlemiş bir varis yıllardır var kanama nın olması bir tehlike göstergesi mi ne tedavisi olması gerekiyor . saygılar hocam

  • kanama sıkıntılı bir durumdur, farkında olmadan olursa kan kaybına neden olabilir. Ameliyatsız yöntemle (köpük, yapıştırma gibi) tedavi olabilir. Ücretsiz muayene randevusu alırsanız değerlendirebilirim. : 0 212 572 72 65, geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*